Pátý omyl ve výživě

„Vše s označením zdravé, je skutečně zdravé.“

Taky máte ten pocit, že když vejdete do zdravé výživy nebo navštívíte e-shop či farmářský obchod, můžete si koupit cokoli? My tento pocit měly do té doby, než jsem se o výživu začaly více zajímat.

Tohle téma je velice obsáhle až nekonečné. Popíšeme vám jen produkty, které se velice často objevují v dotazníku od klientů, kteří je užívají v domnění, jak pro své zdraví, popřípadě redukci, dělají maximum. Ale, bohužel, opak je pravdou.

A protože by tento článek byl příliš dlouhý, zmíníme zde jen jeden výrobek. A to Agávový sirup, o kterém jsme se zmínily v příspěvku o cukru. Ostatním se budeme věnovat v dalším článku, který zveřejníme v září.

V něm vám vysvětlíme, proč není vhodné jíst:

  • Pufrované a křehké plátky včetně extrudovaných knackebrotů a křupek pro děti
  • Instantní kaše
  • Kukuřičné či jiné lupínky a ranní cereálie nebo muslli
  • Sójové produkty
  • Sušená mléka

 

A teď zpět k Agávovému sirupu:

Jak už jsme vám naznačily v předešlém textu:

Problémem Agave sirupu je velká koncentrace fruktózy. Navíc je zpravidla vysoce průmyslově upravovaný. Mnozí „experti“ ho i přes tento fakt propagují a svoje tvrzení opírají o nízký glykemický index, který tento sirup bezesporu má. Ale když si dáte tyto dvě fakta na váhu, odpověď je jasná…

Zdravotní rizika při nadměrném příjmu fruktózy ve stravě jsou následovná:

- Fruktóza sice nezvyšuje hladinu krevního cukru (proto byla léta mylně doporučována diabetikům), ale zvyšuje aktivitu hormonu, který podporuje chuť k jídlu, což může vést k přejídání a k obezitě.

- Jelikož je fruktóza odbourávaná v játrech, může její vyšší příjem zvyšovat riziko vzniku nealkoholické stearózy jater - ztučnení.

- Při jejím rozkladu vzniká i kyselina močová podporující prozánětlivé prostředí v těle.

To vše se ale děje při jejím nadměrném příjmu. Nikoli z občasného příjmu v podobě ovoce. Nikdy nesníme takové množství celého ovoce, abychom fruktózou přetížili játra, kde se ukládá. To hrozí pouze ve formě ovocných šťáv, freshů a smoothie. Zde buďte také opatrní.

Fruktóza tedy podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko cukrovky, nemocí srdce a metabolického syndromu, což nízký glykemický index Agávového sirupu určitě nevykompenzuje.

 

A i když budete nakupovat na scuku nebo u farmáře, vždy se ptejte nebo čtěte složení vybraného výrobku, které by mělo být co nejjednodušší a čisté. Jakmile je tam více položek, chemických názvů a různých aditiv, kterým nerozumíte, výrobek nechejte raději prodejci.

V chystaných týdnech se složení a výběru produktů budeme věnovat více.